W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Na początku oczywiście są to Firmy jednoosobowe. Jednak z czasem większość decyduje się na zatrudnienie dodatkowych osób. A jak to jest z Organizacjami, które mają tylko jedną osobę? Czy w każdej branży to ma sens i wystarczy jedna osoba? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak wygląda jednoosobowa firma szkoleniowa.
Czy jednoosobowa firma szkoleniowa ma sens?
Bardzo dużo osób zastanawia się pewnie czy taka firma, gdzie jest tylko jedna osoba ma sens. Oczywiście, że tak. Jednak w niektórych branżach może być znacznie trudniej dla takich osób. Wiadomo, że Firmy szkoleniowe to dobry pomysł na biznes. Wszystko dlatego, iż szkolenia stały się w ostatnich latach bardzo modne. Przedsiębiorcy wysyłają na nie swoich pracowników, gdyż dbają o ich rozwój. Poza tym liczą, że dzięki temu Firma będzie się jeszcze bardziej rozwijać. Jednak także osoby prywatne korzystają z kursów. Chcą zadbać o swój rozwój osobisty. To ma im także pomóc w znalezieniu lepszej pracy lub uzyskaniu awansu. Szkolenia działają motywująco na pracowników. Mają oni pewność, że Szef się z nimi liczy i chce, aby się dalej rozwijali. To sprawia, że branża szkoleniowa się jeszcze bardziej rozwija. Jednak ciężko jest wejść na już istniejący rynek. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie konkurencja jest zdecydowanie większa.
Czym zajmuje się firma szkoleniowa?
Warto zaznaczyć, iż świadczy ona usługi z zakresu organizowania różnego rodzaju szkoleń. Nie każdy wie, ale stanowią one jedną z istniejących form pozaszkolnego uzupełniania, poszerzania wiedzy. Dzięki nim możemy się przekwalifikować i zmienić zawód na taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Korzystają z tego zarówno osoby pracujące, jak i takie, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje szkoleń: miękkie i twarde. Oczywiście zakładając jednoosobową firmę szkoleniową warto zaznaczyć, iż to od nas zależy jakiego rodzaju szkolenia będą przez nas oferowane. Możemy oferować szkolenia stacjonarne albo tylko online. Te drugie w dobie dzisiejszej pandemii zyskały zdecydowanie większą popularność niż było to dotychczas. Jeśli zdecydujemy się na kursy online to musimy wiedzieć, że w takim przypadku trzeba przygotowywać materiał i umieścić go na platformie firmy szkoleniowej. Wtedy uczestnicy wykupują dostęp, przeważnie na 3 miesiące i w tym czasie muszą zapoznać się z materiałem i wykonać testy wiedzy, dzięki którym takie osoby dostaną certyfikat i zaświadczenie o skończonym kursie. Przed rozpoczęciem działalności powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć to z jakiej branży będziemy szkolić. Na niektóre trzeba mieć specjalne pozwolenia. Szczególnie jeśli chodzi o środki ochrony roślin. No i oczywiście trzeba się zastanowić dla kogo będą te kursy. Jeśli chcemy szkolić osoby bezrobotne to dodatkowo musimy wpisać Naszą Firmę do rejestrów wojewódzkich Urzędów Pracy. Jeśli będziemy oferować kursy zawodowe to zdecydowanie powinniśmy postarać się o uzyskanie tak zwanej akredytacji kuratora oświaty właściwego dla lokalizacji usług.
Zadajmy sobie pytanie w jakiej formie możemy prowadzić naszą firmę szkoleniową. Otóż może to być w dowolnej formie oprócz spółki partnerskiej. Warto wspomnieć iż dzisiaj możliwe jest także świadczenie usług szkoleniowych w formie działalności nierejestrowanej. Zatem jeśli chcemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą musimy Firmę zarejestrować poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1. Można to zrobić w Urzędzie miasta z którego pochodzimy. To oni zgłaszają Firmę. Nadawany jest nam także numer NIP i KRS. Prowadząc taką firmę nie musimy mieć dużych nakładów finansowych ani też żadnych uprawnień. Możemy po prostu przekazywać wiedzę, w której się specjalizuje. Jeśli chcemy zaistnieć na rynku to powinniśmy postawić na reklamę, szczególnie w Internecie. Gdyż wszystko tam się odbywa.
Warto mieć swoją Firmę szkoleniową. To dochodowy biznes, zwłaszcza, że ludzie nigdy nie przestaną się szkolić.